Svako uključivanje u kolektiv podrazumeva izloženost infekcijama koje izazivaju epizode prehlada, gastroenteritisa (stomačnog virusa), konjuktivitisa, faringitisa itd. što predstavlja normalnu pojavu, s obzirom da su deca stalno u kontaktu sa većim brojem dece od kojih su neka prehlađena, neka u inkubacionom periodu, neka zdrave kliconoše.
Pored toga odvajanje od roditelja za svako dete je stres. Kao i kod odraslih, tako i kod dece, dugotrajan stres utiče na slabljenja imuniteta. U ovom periodu kod dece počinje da se razvija imuni sistem koji će polako ostvariti zadovoljavajuću odbranu. Što je dete mlađe, to su njegove sposobnosti za odbranu na nižem nivou. U prvih 4 – 5 godina života normalno je da dete prođe kroz 6 do čak 8 „zaraznih“ epizoda godišnje. Deca se često razboljevaju jer je njihov imunitet u razvoju i potrebno mu je jačanje. Gornji respiratorni trakt uključuje trougao koji formiraju nos, grlo i sinusi i upravo u taj deo ulazi mnoštvo klica jer su u kontaktu sa spoljnjim svetom. Tokom zime, komplikacije u ovom predelu su češće, jer je prirodni odbrambeni sistem slabiji u to doba godine.
Česte virusne infekcije u kolektivima javljaju se zbog:
- Uzrasta – što je mlađe dete, to je njegov imunološki sistem nezreliji i samim tim podložniji infekciji
- Velikom fizičkom bliskošću među decom
- Čestom upotrebom kontaminiranih objekata poput igračaka, instrumenata, itd.
- Nedovoljnom ventilacijom i uglavnom malim površinama za boravak – respiratorne kapljice kontinuirano lebde kroz prostoriju.
Kako sprečiti širenje infekcije:
- Pranje ruku i posle kašljanja, kijanja ili brisanja nosa
- Pravilna ishrana kako bi telo moglo da jača imuni sistem
- Održavanje dobre hidratacije
- Ako je dete bolesno, nemojte ga prisiljavati da jede ako ne želi
- Izbegavajte, ako je moguće, preterano dug boravak u zatvorenom prostoru (naročito tamo gde ima mnogo ljudi)
- Decu treba oblačiti u skladu sa temperaturom (ne treba da im bude hladno, ali ni pretoplo).
Preporuka proizvoda